Co zrobić gdy dziecko nie chce spać?
Dwoisz się i troisz, a Twoje dziecko i tak nie chce zasnąć? Dzieci, w zależności od wieku, powinny spać od 15 do 10 godzin. To oczywiście tylko teoria, bo jak wiadomo, w praktyce bywa różnie. Faktem jest jednak, że ich trudności z zasypianiem odbijają się na wszystkich domownikach. Jak sobie z tym radzić i co zrobić, by nasz maluch zaczął regularnie i spokojnie spać?
Kiedy kołysanka nie pomaga W pierwszej kolejności postarajmy się znaleźć powód, dla którego dziecko usilnie stara się utrzymać na nogach. Może ich być kilka:

Uff, jak gorąco
Rodzice często myślą, że im dziecku cieplej, tym lepiej. Nic bardziej mylnego, bowiem dzieciaki lubią dokładnie taką temperaturę jak my. Dlatego w pokoju, w którym stoi łóżeczko powinniśmy utrzymywać stałą temperaturę ok. 20-21 stopni. Bawełniana, przepuszczająca powietrze pościel i piżamka również mogą w tym przypadku pomóc, bo zapobiegną przegrzaniu, a wtedy łatwiej o dobry, zdrowy sen.
Ciemność, widzę ciemność
Strach przed ciemnością jest jednym z najbardziej powszechnych lęków u dzieci i pojawia się mniej więcej w wieku 3-4 lat. Wyobraźnia dziecka zaczyna mu wtedy płatać figle i podpowiadać różne historie o duchach pod łóżkiem. Najprostszym, doraźnym sposobem jest oczywiście zostawienie mu w pokoju zapalonej lampki o łagodnym świetle. W tym przypadku sprawdzają się również fluorescencyjne ozdoby świecące w ciemności, które przykują wzrok i pomogą w odwróceniu uwagi od źródła lęku.
Ziarnko grochu
Niewygodny materac, ciasna pieluszka, drażniąca metka czy gryzący kocyk mogą skutecznie zakłócić sen maluszka. Dlatego zawsze dbajmy o to, by takich niewygodnych szczegółów było jak najmniej. Do spania wybierajmy naturalne, miłe w dotyku materiały, które nie będą podrażniały delikatnej skóry dziecka.
Pamiętajmy, że problemy z zaśnięciem mogą pojawić się w różnym wieku i na różnym etapie rozwoju. Aby ich uniknąć najważniejsza jest konsekwencja i regularność. Starajmy się, by malec zawsze spał w swoim łóżku, inaczej przyzwyczai się do sypialni rodziców i będzie buntował się przeciw spaniu we własnej. Po kolacji wprowadzajmy w domu senną atmosferę ? ściszmy telewizor, zapalmy lampki, nie podnośmy głosu. Regularność i harmonia mają bardzo duży wpływ na zdrowie i rozwój malucha, dlatego zadbajmy o stałe pory drzemek, kolacji i kąpieli. Odpowiedni rytm dnia da dziecku większe poczucie bezpieczeństwa i spokojny sen, a wtedy nucenie kołysanek będzie już tylko czystą przyjemnością.