Jak często prać pościel?
Pościel, czyli poszewka na kołdrę i poduszki, to często używany element wystroju wnętrz. Używamy go codziennie i to przez wiele godzin. Mogłoby się wydawać, że sypialnia to bardzo czyste, wręcz sterylne miejsce. Udajemy się tam przecież po kąpieli i nie spędzamy dnia w łóżku w ubraniu. Przynajmniej w teorii 🙂 Unikamy kładzenia czegokolwiek brudnego na kołdrę. Lub przynajmniej się staramy… Co na temat prania pościeli mówią naukowcy i lekarze? Czy jest jednoznaczna odpowiedź na pytanie, jak często należy zmieniać pościel? Albo jak często zmieniać pościel niemowlakowi?
Dlaczego należy często wymieniać pościel?
To częste pytanie, które przychodzi nam do głowy. Zastanawiamy się nie tylko jak często wymieniać pościel, ale i po co. Przecież do sypialni udajemy się zazwyczaj tylko spać. Pościel bawełniana, czy inna, nie jest zabierana na dwór. Nie jest narażona na złe warunki atmosferyczne i bez plam wydaje się zwyczajnie czysta. Jeśli oczywiście odpowiednio dbamy o własną higienę. Dlaczego więc zaleca się częstsze zmienianie pościeli bawełnianej? Biorąc oczywiście pod uwagę fakt, że sama zmiana nic nie wnosi. Pościel musi być nie tylko zmieniona, ale i wyprana. Do tego pościel powinna być odpowiednio wysuszona. Czasem zaleca się, by została też dodatkowo wyprasowana przy użyciu wysokiej temperatury.
Nie wszystko, co na pierwszy rzut oka wydaje się czyste, jest takie naprawdę. Każdy rodzaj pościeli, również pościel bawełniana ma bezpośredni kontakt z naszą skórą. Zatem kontaktuje się też z potem, wydzielinami, sebum i włosami. Gubiony naskórek to doskonałe siedlisko dla bakterii i roztoczy. Część osób śpi ze swoimi zwierzakami lub w łóżku spożywa posiłki. Dużo osób spędza w pościeli bawełnianej czas w ciągu dnia w ubraniu. A ono ma styczność z wieloma zanieczyszczonymi powierzchniami. Jakie konsekwencje ma rzadkie pranie pościeli bawełnianej? Zanieczyszczenie skóry, a więc wysypki, trądzik. Roztocza, które namnażają się w pościeli mogą też uczulać. Jeśli więc zmieniamy pościel zbyt rzadko, to może to doprowadzić do alergii. Możemy więc spodziewać się kataru, kichania, a nawet astmy czy egzemy.
Na co zwrócić uwagę przy praniu pościeli?
Wyniki różnych badań są jednoznaczne. Najczęstszą praktyką jest zmiana i pranie pościeli, kiedy ta jest już faktycznie brudna. W wielu domach jest zmieniana raz na miesiąc. Są jednak osoby, które przyznają się do zmiany poszewek jedynie raz do roku. Na przykład z okazji świąt. To, jak często należy prać pościel jest oczywiście sprawą indywidualną. I zależy od tego jak użytkujemy swoje łóżko.
Czy śpimy nago, czy w piżamie? Jak często piżama jest prana? Czy korzystamy z łóżka w ciągu dnia, czy pozwalamy zwierzętom spędzać czas w pościeli? Zakłada się jednak, że powinniśmy zmieniać i prać pościel raz na tydzień lub dwa. Pościel powinna być prana w minimum 40 stopniach. Z drugiej strony wyższa temperatura prania nie jest zalecana dla kolorowych tkanin. Co w takim razie zrobić, by pościel służyła nam jak najdłużej i była sterylnie czysta? Możemy uprasować ją żelazkiem! Prasowanie w wysokiej temperaturze jest bezpieczniejsze dla tkanin, a skutecznie zabija wszelkie zarazki.
Warto też zwrócić uwagę na jakość materiału i wykonania poszewek. Tak, by nie traciły koloru i cieszyły oko długie lata. Jak często należy prać i wymieniać pościel na nową? Prać na pewno po przejściu infekcji. A po 2-3 latach używania powinniśmy ją zmienić na nowy model pościeli. Wszystko oczywiście zależy od tego ile kompletów użytkujemy. Dlatego każdemu polecamy więcej niż jeden.
Czy samo wietrzenie pościeli wystarczy? Nie. I nie jest ono polecane alergikom. Na zewnątrz nasza pościel może złapać dodatkowe pyłki. Poza tym wysokie temperatury wspomagają rozwój roztoczy. Dlatego też suszenie pościeli na słońcu nie jest zalecane. Dodatkowo intensywne promienie słoneczne mogą sprawić, że kolory lub wzory stracą swój kolor. Szczególnie kiedy tkanina jest naturalna. Zaletą wietrzenia pościeli jest więc tylko jej milszy zapach. Lepiej więc uzyskać go przez pranie z dodatkowym płynem zapachowym. O ile marzy nam się powiew wiosny lub innego aromatu w sypialni.
Czy i jak często prać kołdrę?
Pościel to zazwyczaj cienki materiał, łatwo nadający się do prania w domowej pralce. Nie można powiedzieć tego o kołdrze. Prawdziwe siedlisko zarazków, grzybów, bakterii i roztoczy znajduje się właśnie tam. Dlatego też powinniśmy prać również wypełnienia naszych poszewek. Jak często prać kołdrę? Dobrą praktyką jest upranie kołdry i poduszek raz na pół roku. Oraz każdorazowo po przebytej chorobie. Jeśli kołdra nie mieści się do pralki, można oddać ją do pralni. My polecamy posiadanie kołdry zarówno zimowej, jak i letniej, aby spać komfortowo przez cały rok. Do tego też oferujemy poduszki w różnych rozmiarach.